Proč je odpočinek důležitý?

Kde chcete odpočívat? Co je vlastně relaxace? Jakým způsobem si lze odpočinout? Nejen spánkem, ležením a čtením knížek si odpočineme a zlepšíme náladu. Odpočinek a relaxace může být i aktivní! Čtěte více v našem článku! www.jitkovskymlyn.cz

Na dovolenou jezdíme proto, abychom si odpočinuli a načerpali nové síly. Chvíle volna bychom si ovšem neměli dopřávat pouze jednou ročně v létě, ale celoročně. Ideální je naučit se „vypínat" alespoň na krátký čas každý den. Na delší čas pak např. jednou za měsíc na prodlouženém víkendu.

Pohoda a odpočinek nám dává zapomenout na zaběhlé stereotypy v práci i v osobním životě. Jsou důležité pro společné rodinné zážitky, staví nás do jiných situací a do jiných rolí. Obnovení fyzických i duševních sil je nutnou součástí každého z nás.

Hlavní nástroje odpočinku:

Kvalitní spánek, bez dostatku spánku býváme unavení, zhoršuje se nám pozornost, koordinace a zanedbáváme prostředí a osoby, se kterými žijeme.

odpocinek.PNG

Dát si pauzu, když to tělo a hlava potřebuje. Poslouchat své potřeby. Nemusíme si hned brát dovolenou na 2 týdny, jen se odpoledne jít projít do parku, dát si kávu na terase, nebo si zacvičit jógu. Přijdeme tak na jiné myšlenky.

Vyhýbat se polotovarům – prázdné kalorie nám energii nedodají. Polotovary, alkohol a kofein nahradíme zeleninou, ovocem, masem a celozrnným pečivem. Budeme všichni mile potěšeni, jak jídelníček na dodání energie funguje!

Čerstvý vzduch - několik hlubokých nádechů a výdechů v přírodě nám pomůže vyčistit mysl a osvěžit tělo. Procházka v okolí Jitkovského mlýna, je tím pravým!

Slyšeli jste už o jídle v tichu? Minimálně snídani bychom měli jíst v úplném tichu. Ideální místo pro ticho a klid je www.jitkovskymlyn.cz Místo toho, abychom snídali před televizí, vypneme rádio i mobil a posnídáme v úplném tichu. Pokud se budeme soustředit pouze na jídlo, vychutnáme si jeho chuť i strukturu a potěšíme tak nejen své chuťové buňky, ale i své zažívání a psychiku.

Organizace prací, kalendář a rozdělení úkolů – harmonogram dne je základ toho, jak se z úkolů nezbláznit. Naplánujme si náš den a aktivity, které chceme splnit. Vše pak půjde snáz. Napište si plán dne a některé úkoly také přenechte svým podřízeným nebo je vypracujte společně se svými kolegy.

Sport – nemyslíme tím hned uběhnout maratón. Běžte se jednou za den alespoň projít, vyběhněte si do lesa, zajděte na hromadné cvičení nebo do fitka. Odpočinout si může každý u vybraného sportu přiměřené intenzity, přiměřených možností.

Pozitivní ocenění – např. pochvala v práci, ale může jít i o pochvalu v rodině od partnera, manžela/ manželky. Pochvalou a oceněním získáme energii a další chuť do práce a dalších aktivit. Bez pozitivního ocenění může docházet k oslabování lidského sebevědomí a chutí do další práce.

V dalším článku se příště dozvíte, jak se dá aktivně odpočívat na Jitkovském mlýně. Dáme vám typy na kvalitní aktivní odpočinek a dobrou náladu.