Inspirujte se – seznam svatebních příprav

Váš vyvolený Vás požádal o ruku? Gratulujeme! Jak teď pokračovat a na co nezapomenout? Stojíte před velkým a zásadním úkolem: naplánovat svatbu. Ale odkud začít? Máme pro Vás přehledný seznam svatebních příprav.

Milé nevěsty, plánování svatby není jednoduchá věc, naopak, je to velký projekt s řadou věcí, které je třeba zařídit a pohlídat si. Nemluvě o sbírání inspirace. Poradíme Vám, jak svatbu naplánovat krok za krokem. V první řadě doporučujeme udělat si plánovač, kam si budete zapisovat jednotlivé body, co je a není zařízeno, a také kolik co bude stát. Hlídání svatebního rozpočtu je velice důležité.

Co a kdy zařídit? Seznam svatebních příprav

1. Termín, místo, rozpočet, počet svatebních hostů
Právě toto jsou nejdůležitější kritéria, které promyslete jako první. Klidně hned po zásnubách, pokud počítáte se svatbou do roka. Doporučujeme se rozhodnout, zda chcete svatbu v ČR nebo případně v zahraničí, ve svém nebo snoubencově rodišti, ve městě, na venkově, nebo na mlýně? www.jitkovskymlyn.cz Také zda se celá svatba bude konat na jednom místě, anebo bude nutné řešit přesun z obřadu na svatební hostinu?
Dalším krokem je rozpočet. Orientačně musíte vědět do kolika peněz se musíte vejít a kdo vám případně s financemi pomůže. Pak už zbývá vybrat jen termín. Raději mějte zvolených termínů více, pro případ, že by vámi vybrané místo bylo již v daném termínu zarezervováno. Zvažte i velikost svatby. I malá svatba může být krásná, a i velká svatba nemusí být drahá.

aaaa-propagace-5.jpg

2. Organizace svatby, svatební koordinátorky
Dobře si rozmyslete, kdo vám bude pomáhat s organizací vaší svatby. Malou svatbu do třiceti lidí možná zvládnete sami nebo s pomocí kamarádky, nicméně pokud si váš den „D" chcete opravdu užít, je lepší zvolit svatební koordinátorku nebo moderátora dne.

3. Obřad, fotograf, kapela
Nyní je na čase mít nejen vybrané místo obřadu a svatební hostiny, ale také zarezervované. Chvátejte i na rezervaci fotografa a kapely. Ti nejoblíbenější a nejlepší bývají často nedostupní i na rok na dva dopředu. Kapelu nebo DJ/moderátora na svatbě doporučujeme, pomůže vám i se zábavou a tradicemi na svatbě.

4. Styl a barvy svatby
Pokud už jste byli na svatbách kamarádů, zajisté máte v hlavě svou osobní představu o svatbě. Zda bude rustikální venkovská s lučními květy, nebo naopak na zámku v luxusním duchu. Ke stylu a barvám svatby je dobré pak ladit jak svatební šaty, tak výzdobu svatební hostiny a dalších detailů.

5. Prstýnky
Domluvte se se svým budoucím manželem na stylu prstenů, zda budete mít stejné nebo každý trošku jiný. Nevěsty často mívají prsteny s kamínky. Na prsteny si můžete nechat vyrýt datum vaší svatby nebo jména či iniciály.
17.jpg
6. Svatební šaty
Chcete být princeznou? Pak sáhněte po korzetových šatech s bohatou sukní a výrazným šperkem. Plánujete svatbu v kostele? Pak se sluší užší šaty a dlouhý krajkovaný závoj. Líbí se vám naopak rustikální styl na venkově? Pak si můžete dovolit volnější jemné šaty do přírody. K šatům zvolte i vhodné boty. S šaty neotálejte, navštivte nejprve několik půjčoven a zkuste si, co Vám sluší. Pak můžete využít i svou švadlenu, pokud máte šikovnou, aby vám šaty ušila na míru. Nebo si šaty zapůjčte či kupte v obchodě. Vždy je lepší si je předem vyzkoušet.
2.jpg
7. Matriční úřad a svědci
V této chvíli si rozmyslete, jestli půjdete k oltáři s tatínkem nebo zvolíte jako doprovod i družičky. Obzvlášť pokud chcete za družičky svoje kamarádky, je na čase domluvit se s nimi na šatech. Dnes již neplatí, že by měly mít stejné, stačí se shodnout na jedné barvě. Současně si promyslete, kdo z přátel nebo rodiny vám půjde za svědka. Nahlaste termín svatby na matrice a zařiďte všechny formality.

8. Ženich a květiny
Nastává okamžik vybrat oblek pro ženicha. Stylově by měl ladit s vašimi šaty. Bude si ho kupovat nebo si ho nechá ušít na míru? Trendem jsou tmavě modré a černé obleky. Do klopy patří květina nebo myrta. Ženich by měl mít bohatší než ostatní svatební hosté a rodina. Květiny jsou velkou kapitolou. Inspirujte se v časopisech, na internetu a vyberte si, jaké se vám líbí a hodí se do stylu svatby. Zvolte barvu shodnou s barvou celé svatby. Počet květin a vyzvednutí si domluvte včas, ať jste s výsledkem spokojené. Nezapomeňte na květinovou výzdobu obřadního místa a svatební hostiny.

9. Svatební dort a hostina
Současně s květinovou výzdobou je na čase promyslet dort. U vybraného cukráře si domluvte ochutnávku, dobře si promyslete design dortu. Současně promyslete, jestli chcete tradiční hostinu, nebo raut, popřípadě kombinaci. Populární je „sweet bar" v tomto sladkém koutku bývají sladkosti a zdobené zákusky a makronky. Proberte také nápoje – zejména jaký alkohol bude na svatbě k mání a kdo za něj bude platit.

5.jpg

10. Svatební oznámení, jmenovky, dekorace
Svatební oznámení a jmenovky na stůl si můžete vyrobit sami nebo využít firem, které se tím zabývají. Rozešlete ho včas, ať s vaší svatbou všichni hosté, které chcete na svatbě mít, počítají. Dekoracím se meze nekladou. Nezapomeňte na krabičky na výslužky, svatební strom, svatební noviny a místo na svatební dary.

11. Nevěsta
Nezapomeňte na vizážistku, kadeřnici, svatební šaty a boty, podvazek, šaty na převlečení, líčení, manikúru a pedikúru, prádlo na svatební noc.

23.jpg