Dovolená s dětmi v ČR

Nestihli jste dovolenou v hlavní letní sezóně? Však se nic neděje! Konec léta i celý podzim nabízí ještě mnoho krásných slunečných dnů, které jsou vhodné pro rodinnou dovolenou. Plánujete dovolenou s dětmi? Rozhodně je lepší zůstat v ČR. Dovolená v České republice je stále větším trendem a pokud se rozhodne dát předost domácím atrakcím před dalekým putování do zahraničí, nebudete rozhodně sami.

oč je dovolená s dětmi v ČR oblíbená?
Stále více lidí zjišťuje, že doma je prostě doma. Dovolená s dětmi je ekonomičtější než cestování do zahraničí. Nepřináší takové nástrahy a nejistoty a také žádné jazykové bariéry. Kvalita ubytování se již z předešlých let o mnoho posunula a je na vysoké úrovni, někdy dokonce na úrovni mnohem lepší než v mořských letoviskách. Pro někoho je dokonce sympatičtější představa rodinné dovolené s dětmi v přírodě, v klidu, na venkově a v příjemné restauraci než v předraženém luxusním hotelu za nesmyslné peníze.

Čemu je dobré se vyhnout na dovolené s dětmi?
Dětem neudělá dobře příliš velké horko nebo naopak velký chlad a vlhko. Z toho pohledu je počasí v České republice ideální volbou. Pokud plánujete extrémně dlouhé cestování, několik hodin v autě, autobuse, letadlem s přestupy atd. Také to pro děti není dobrý plán. Děti budou z cesty unavené nebo nevrlé a dají vám to najevo. Tak proč si kazit dovolenou již na začátku? Volte rozumně dlouhou cestu. S tím souvisí i časové posuny, při cestování do zahraničí. Na děti to nemá dobrý vliv. S časovým posunem se děti vyrovnávají mnohem hůř než dospělí, protože tomu nerozumí a chvíli by trvalo, než si zvyknou na jiný režim. Pokud plánujete cestu do hor, které jsou chudé na kyslík, také to není nejlepší volba. Vhodné jsou nižší hory do 1000 metrů nad mořem. Nezapomeňte, že děti si chtějí na dovolené hrát, proto je lepší volit ubytovací zařízení přizpůsobené dětem, na místo přepychových hotelů.

Čemu dát naopak přednost na dovolené s dětmi?
Z pohledu klimatu, rozhodně vyrovnanějšímu počasí a středním teplotám kolem 20 stupňů. Délku cesty zvažte podle věku vašich dětí. Co jsou opravdu schopné absolvovat? Volte ubytovací zařízení, které jsou pro děti přizpůsobené – mají například hřiště, pískoviště, skluzavky, herny, ohniště na opékání buřtů, možnosti k využití sportovních aktivit a také možnosti výletů do okolí atd. U ubytování je také dobré přemýšlet nad stravováním dětí. Mnohdy bude vhodnější zvolit rodinný apartmán, kde budete moci pohodlně dětem uvařit to, co mají rádi nežli restaurace, kde si nebudou moci vybrat dobrý oběd.

Jaká je správná délka dovolené s dětmi?
Délka dovolené by se měla odvíjet od toho, jak dlouho trvá cesta a jak je náročné si zvyknout na nové místo pobytu. Děti si musí přivyknout novému prostředí a novým situacím, měly by si také, jako dospělí, stihnout odpočinou, a ještě také mít dostatek času a prostoru na hraní a jiné aktivity. Měly by mít také mnoho zážitků, aby si dovolenou pamatovaly. Délku dovolené musí rozhodnout vždy rodiče. Někomu stačí na odpočinek víkend a někomu týden, u každého je to jinak.

Jaký je ideální dopravní prostředek pro cestování s dětmi?
Za ideální dopravní prostředek pro cestování s dětmi je považováno auto, a to z jednoho prostého důvodu, řídíte ho vy sami. Cestu si naplánujete na čas, který vyhovuje vaší celé rodině. Také můžete kdykoliv a kdekoliv zastavit, dát si přestávku a svačinu.

Zdraví na prvním místě!
Na dovolenou s vašimi ratolestmi nezapomeňte sbalit základní léky nebo malou cestovní lékárničku. Nikdy nevíte, co se může stát a i když jste všichni zdraví a natěšení na dovolenou, je lepší mít vitamíny, základní léky a náplasti po ruce.

Teď už vám popřejeme jen hezky strávenou rodinnou dovolenou. www.jitkovskymlyn.cz

domecek-deti.PNG