Dokonalá svatba s nižším rozpočtem aneb na čem lze ušetřit?

Toužíte po pohádkové svatbě, ale máte omezený finanční rozpočet, který nemůžete překročit? I přesto může být váš svatební den dokonalý. V tomto článku vám přinášíme tipy, díky kterým na svatbě můžete ušetřit, a přesto si jeden z nejdůležitějších dnů svého života užít podle svých představ.

Svatba není obecně levnou záležitostí, to ví každý z nás. Svatba představuje zatěžkávací zkoušku pro vaši peněženku a bankovní účet. Přesto musíte vědět, že pohádkovou svatbu si užijete i s omezeným finančním rozpočtem. Poradíme vám, díky kterým věcem výrazně snížíte své svatební výdaje. Podotýkáme však, že není vhodné šetřit úplně na všem. Do některých svatebních náležitostí se vám naopak vyplatí investovat. Přeci jen mějte na mysli, že svatební den zažijete jen jednou za celý svůj život.

Výše uvedený přehled dokazuje, že svatbu si můžete užít i s omezeným rozpočtem. Nesnažte se ovšem šetřit úplně na všem, ať není vaše snaha o úsporu během svatebního dne příliš okatá a ať neznehodnotí výsledný dojem z vaší svatby. V každém případě záleží pouze na vašem uvážení, na čem se rozhodnete ušetřit, a do čeho se naopak na své svatbě rozhodnete investovat.

Nejdříve si řekneme, na čem se rozhodně šetřit nevyplácí. Jestliže, máte vysněnou svatbu na kouzelném místě, tak na místě určitě nešetřete. Ideálním způsobem je mít místo obřadu a svatební hostiny na jednom místě. Co třeba obřad v přírodě pod dubem, na hrázi rybníka, na louce nebo ve stodole? Výhodou je i to, že svatební hosté i vy nemusíte nikam během svatebního dne přejíždět. Ušetříte tak na přepravě svatebčanů, ale i na výzdobě.

Spousta budoucích novomanželů chce ušetřit také na svatebním fotografovi či kameramanovi. Požádají proto o focení svatby své kamarády. To většinou není dobrý nápad. Nejen, že si kamarádi, kteří se snaží zachytit váš nejkrásnější den v životě, svatbu nestihnout užít. Ale také se fotky nemusí vydařit a nemusí být v dobré kvalitě. Později pak může dojít k hádkám a vy ani nebudete mít hezké fotky z nejdůležitějšího dne. A na tento den zřejmě chcete mít krásné vzpomínky ve formě fotek a videa? Za tuto službu si určitě připlaťte.

Teď se zaměříme na úspory. Vyberte si správné roční období. Nákladnější bývá svatba pořádaná v letní sezoně a během pátků a sobot. Znatelnou částku vám však uspoří svatba pořádaná na podzim a na jaře, nebo dokonce během zasněžené zimy. A co svatební den? Vyberte si například středu nebo neděli, svatebčané se vaší svatby s radostí zajisté i tak zúčastní. Toho se nebojte.

Další úsporou je alkohol. Na svatební hostině můžete šetřit i na pití. S restaurací, kde pořádáte svatební hostinu, se například domluvte, že svatební hosté budou mít k dispozici zdarma pouze nealko ve formě vody či kávy a limonády. Alkohol si může zaplatit každý host sám, dle toho, jak moc se chce opít. Pokud alkohol hostům dopřát chcete, rozhodně ušetříte, pokud si na svatbu alkohol seženete sami. Například velké balení vína atd. Jednotlivé sklenice vína by vás stály mnohem víc. Navíc některé restaurace si účtují tzv. špuntovné.

Úsporu získáte i tím, že upravíte harmonogram svatby. Pokud svatební obřad naplánujete např. až na 14 hodinu, většina hostů přijede již naobědvaná a celá svatební hostina se tak přesune až na odpolední hodiny. Tím ušetříte za svatební oběd a hostům bude stačit nabídnout jen občerstvení a večeře ve formě bufetu či obložených mís. Varianta rautu je rozhodně levnější než celá hostina a jídlo s několika chody pro každého.

Ani za svatební šaty nemusíte vydat deseti tisíce. Dejte přednost šatům ušitým na míru, z půjčovny, nebo zkuste dát šanci také svatebním šatům z druhé ruky. Jednou nošené svatební šaty nabízené za rozumnou cenu můžete objevit na online bazaru nebo facebooku.

Ani za snubní prstýnky nemusíte vydat horentní částku v řádu desítek tisíc. Na místo zlata či platiny sáhněte po prstenech z levnějších kovů. A to například ze stříbra či chirurgické oceli.

Proč utrácet za kadeřnici a kosmetičku? Pokud chcete ušetřit na svatebním účesu a make-upu, nemusíte se líčit a česat jenom sama. Místo profesionální kadeřnice a vizážistky oslovte svou šikovnou kamarádku.

Také svatební kytici a květinovou výzdobu nemusíte nechávat čistě na profesionálech. Oslovte ve svém okolí začínající floristku. Pokud si na to troufnete, květinovou výzdobu si můžete udělat svépomocí. Využijte právě sezónní květiny.

Výrazně ušetříte i tehdy, když se vrhnete na výrobu svatebních oznámení či pozvánek ke svatebnímu stolu svépomocí. Svépomocí si vyrobte také dekorace na svatební stůl. Může jít například o lucerny, svíčky, prostírání či potahy židlí. Tyto svatební komponenty pak můžete následně prodat přes internet.

http://www.jitkovskymlyn.cz/svatby/

http://www.jitkovskymlyn.cz/fotogalerie/svatby-na-mlyne/

http://www.jitkovskymlyn.cz/kontakty/

Aktuální informace a fotografie najdete také na našem facebooku: Jitkovský mlýn a na Instagramu: jitkovsky_mlyn.

jitkovsky-mlyn-svata.jpg